Murata Electronics North America RCE5C1H122J0K1H03B
RCE5C1H122J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H122J0K1H03B
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H122J0K1H03B.pdf
Availability of RCE5C1H122J0K1H03B
QUANTITY
RCE5C1H122J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H122J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H122J0K1H03B
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H122J0K1H03B
Related LinksRCE5C1H12, RCE5C1H122J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H122J0K1H03B Details Description
Related parts for RCE5C1H122J0K1H03B
TRANS NPN/PNP 50V 0.1A SMINI6 datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 4.8V 650MAH datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 ALUMINUM 2" datasheet.pdf
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 11A 14.6 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 2W datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 5.6A 12 MOHM TH datasheet.pdf