Murata Electronics North America RCE5C1H180J0K1H03B
RCE5C1H180J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H180J0K1H03B
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H180J0K1H03B.pdf
Availability of RCE5C1H180J0K1H03B
QUANTITY
RCE5C1H180J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H180J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H180J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H180J0K1H03B
Related LinksRCE5C1H18, RCE5C1H180J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H180J0K1H03B Details Description
Related parts for RCE5C1H180J0K1H03B
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 39.3VC SMB datasheet.pdf
IC Z8 ENCORE MCU FLASH 8K 8-QFN datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 20POS .050" datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf