Murata Electronics North America RCE5C1H182J0K1H03B
RCE5C1H182J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H182J0K1H03B
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H182J0K1H03B.pdf
Availability of RCE5C1H182J0K1H03B
QUANTITY
RCE5C1H182J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H182J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H182J0K1H03B
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H182J0K1H03B
Related LinksRCE5C1H18, RCE5C1H182J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H182J0K1H03B Details Description
Related parts for RCE5C1H182J0K1H03B
IC OPAMP GP 380MHZ 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2MSPS 16-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT BOX MNT 12POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
4-WALL HEADER 14CONT STRAIGHT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 13 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 80POS datasheet.pdf