Rohm Semiconductor MCR18EZHF8062
MCR18EZHF8062 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF8062
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF8062.pdf
Availability of MCR18EZHF8062
QUANTITY
MCR18EZHF8062 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF8062
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF8062
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF8062
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF8062 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF8062 Details Description
Related parts for MCR18EZHF8062
LINE FILTER 2.0MH 3.5A N SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
IC CHARGER BATTERY MC 20-QFN datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 100A DIN datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
LIMIT AND ENCLOSED AUXILIARY datasheet.pdf
RES 820 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 680MA 372 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf