Murata Electronics North America RCE5C1H2R0C0DBH03A
RCE5C1H2R0C0DBH03A picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H2R0C0DBH03A
Brief Description
CAP CER 2PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H2R0C0DBH03A.pdf
Availability of RCE5C1H2R0C0DBH03A
QUANTITY
RCE5C1H2R0C0DBH03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H2R0C0DBH03A
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H2R0C0DBH03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRCE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H2R0C0DBH03A
Related LinksRCE5C1H2R, RCE5C1H2R0C0DBH03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H2R0C0DBH03A Details Description
Related parts for RCE5C1H2R0C0DBH03A
IC STEREO AUD DAC W/USB 28-SSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET (2)18 AWG 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23 datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf