Murata Electronics North America RCE5C1H820J0K1H03B
RCE5C1H820J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H820J0K1H03B
Brief Description
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H820J0K1H03B.pdf
Availability of RCE5C1H820J0K1H03B
QUANTITY
RCE5C1H820J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H820J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H820J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H820J0K1H03B
Related LinksRCE5C1H82, RCE5C1H820J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H820J0K1H03B Details Description
Related parts for RCE5C1H820J0K1H03B
RES 220K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC HI POWER 16A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
F160 CAMERA CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
37POS MT PLST datasheet.pdf