Murata Electronics North America RCE5C1H821J0A2H03B
RCE5C1H821J0A2H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H821J0A2H03B
Brief Description
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H821J0A2H03B.pdf
Availability of RCE5C1H821J0A2H03B
QUANTITY
RCE5C1H821J0A2H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H821J0A2H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H821J0A2H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H821J0A2H03B
Related LinksRCE5C1H82, RCE5C1H821J0A2H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H821J0A2H03B Details Description
Related parts for RCE5C1H821J0A2H03B
SOCKET TORX T50 2.00" datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 4POS 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 2.4A 57 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 10K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB R/A G TIN datasheet.pdf