Murata Electronics North America RCE5C1H821J0K1H03B
RCE5C1H821J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H821J0K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H821J0K1H03B.pdf
Availability of RCE5C1H821J0K1H03B
QUANTITY
RCE5C1H821J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H821J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H821J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H821J0K1H03B
Related LinksRCE5C1H82, RCE5C1H821J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H821J0K1H03B Details Description
Related parts for RCE5C1H821J0K1H03B
IC DSP CONTROLL 544KBIT 208-MQFP datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 4.62V SOT23-3 datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC HD 4CH 48-VFQFPN datasheet.pdf
IC PRESSURE SENSOR 8-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 4NS 100TQFP datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82 OHM 5% 12W datasheet.pdf