Murata Electronics North America RCE5C1H822J1A2H03B
RCE5C1H822J1A2H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C1H822J1A2H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8200PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C1H822J1A2H03B.pdf
Availability of RCE5C1H822J1A2H03B
QUANTITY
RCE5C1H822J1A2H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C1H822J1A2H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C1H822J1A2H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C1H822J1A2H03B
Related LinksRCE5C1H82, RCE5C1H822J1A2H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C1H822J1A2H03B Details Description
Related parts for RCE5C1H822J1A2H03B
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 0805 datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 62POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CABLE TIE 50 LB 15.35" YELLOW datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 2W datasheet.pdf