Murata Electronics North America RCE5C2A120J0M1H03A
RCE5C2A120J0M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C2A120J0M1H03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C2A120J0M1H03A.pdf
Availability of RCE5C2A120J0M1H03A
QUANTITY
RCE5C2A120J0M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C2A120J0M1H03A
Internal Part NumberEIS-RCE5C2A120J0M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C2A120J0M1H03A
Related LinksRCE5C2A12, RCE5C2A120J0M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C2A120J0M1H03A Details Description
Related parts for RCE5C2A120J0M1H03A
SWITCH DIP FLUSH 5POS SMD 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOD SPM 600V 5A SPM26-AA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Automotive, Backlight 32-TQFN-EP (5x5) datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf