Murata Electronics North America RCE5C2A151J0K1H03B
RCE5C2A151J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C2A151J0K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C2A151J0K1H03B.pdf
Availability of RCE5C2A151J0K1H03B
QUANTITY
RCE5C2A151J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C2A151J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C2A151J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C2A151J0K1H03B
Related LinksRCE5C2A15, RCE5C2A151J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C2A151J0K1H03B Details Description
Related parts for RCE5C2A151J0K1H03B
CAP ALUM 33000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120K OHM 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28VQFN datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
MEM CARD COMPACTFLASH 512MB SLC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A TO220 datasheet.pdf