Murata Electronics North America RCE5C2A181J0K1H03B
RCE5C2A181J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C2A181J0K1H03B
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C2A181J0K1H03B.pdf
Availability of RCE5C2A181J0K1H03B
QUANTITY
RCE5C2A181J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C2A181J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C2A181J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C2A181J0K1H03B
Related LinksRCE5C2A18, RCE5C2A181J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C2A181J0K1H03B Details Description
Related parts for RCE5C2A181J0K1H03B
PWRBLADE VERT PF/CBL REC datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
TRF1122EVM datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 8A datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 47 OHM 0404 datasheet.pdf
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf