Murata Electronics North America RCE5C2A182J1K1H03B
RCE5C2A182J1K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C2A182J1K1H03B
Brief Description
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C2A182J1K1H03B.pdf
Availability of RCE5C2A182J1K1H03B
QUANTITY
RCE5C2A182J1K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C2A182J1K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCE5C2A182J1K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C2A182J1K1H03B
Related LinksRCE5C2A18, RCE5C2A182J1K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C2A182J1K1H03B Details Description
Related parts for RCE5C2A182J1K1H03B
FIXED IND 3.3MH 160MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 516BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 300V FLATPACK datasheet.pdf
CA,50,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
LENS POSITION PINS XP-E,C,G datasheet.pdf
RES 0.125 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf