Murata Electronics North America RCE5C2A2R0C0M1H03A
RCE5C2A2R0C0M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RCE5C2A2R0C0M1H03A
Brief Description
CAP CER 2PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RCE5C2A2R0C0M1H03A.pdf
Availability of RCE5C2A2R0C0M1H03A
QUANTITY
RCE5C2A2R0C0M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RCE5C2A2R0C0M1H03A
Internal Part NumberEIS-RCE5C2A2R0C0M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRCE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCE5C2A2R0C0M1H03A
Related LinksRCE5C2A2R, RCE5C2A2R0C0M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCE5C2A2R0C0M1H03A Details Description
Related parts for RCE5C2A2R0C0M1H03A
SIDACTOR 3CHP 130V 400A TO-220 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
PATCH CABLES 550MHZ 30V 50U CONN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 300MA 700 MOHM datasheet.pdf