Murata Electronics North America RCER71H105K2K1H03B
RCER71H105K2K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCER71H105K2K1H03B
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RCER71H105K2K1H03B.pdf
Availability of RCER71H105K2K1H03B
QUANTITY
RCER71H105K2K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCER71H105K2K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCER71H105K2K1H03B
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCER71H105K2K1H03B
Related LinksRCER71H10, RCER71H105K2K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCER71H105K2K1H03B Details Description
Related parts for RCER71H105K2K1H03B
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC USB PWR SW HI-SIDE DL 8NSOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 800MA AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 1.000GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IND,PWR,DR 4.5X3.2 SM NPB datasheet.pdf
2200UF 10V 12,5X25MM 125C 3000H datasheet.pdf