Murata Electronics North America RCER71H335K3K1H03B
RCER71H335K3K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RCER71H335K3K1H03B
Brief Description
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RCER71H335K3K1H03B.pdf
Availability of RCER71H335K3K1H03B
QUANTITY
RCER71H335K3K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RCER71H335K3K1H03B
Internal Part NumberEIS-RCER71H335K3K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCE
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCER71H335K3K1H03B
Related LinksRCER71H33, RCER71H335K3K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RCER71H335K3K1H03B Details Description
Related parts for RCER71H335K3K1H03B
IC REG LDO 3.3V 3A TO220 datasheet.pdf
RES 18 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 310MA 280 MOHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.7V SSOT24-4 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO-215AA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf