Vishay/Dale RCG04021R00JNED
RCG04021R00JNED picture photo
Mfg. Part Number
RCG04021R00JNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RCG04021R00JNED.pdf
Availability of RCG04021R00JNED
QUANTITY
RCG04021R00JNED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCG04021R00JNED
Internal Part NumberEIS-RCG04021R00JNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRCG Series Thick Film Resistors
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)