Vishay/Dale RCG040220K0FKED
RCG040220K0FKED picture photo
Mfg. Part Number
RCG040220K0FKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RCG040220K0FKED.pdf
Availability of RCG040220K0FKED
QUANTITY
RCG040220K0FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCG040220K0FKED
Internal Part NumberEIS-RCG040220K0FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRCG Series Thick Film Resistors
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCG040220K0FKED
Related LinksRCG0402, RCG040220K0FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCG040220K0FKED Details Description
Related parts for RCG040220K0FKED
OSC XO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC 20BIT BUS INTFC LATCH 56SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 50mA Backlight 16-TQFN (3x3) datasheet.pdf
LIGHT PIPE 3MM DIA RA 11.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 62MM datasheet.pdf
SGE-225-2-2000 00500C SFTY EDGE datasheet.pdf
MEM CARD SDHC 4GB CLASS 10 SLC datasheet.pdf
250 TB SOCKET RA datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf