Vishay/Dale RCG04022K20JNED
RCG04022K20JNED picture photo
Mfg. Part Number
RCG04022K20JNED
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RCG04022K20JNED.pdf
Availability of RCG04022K20JNED
QUANTITY
RCG04022K20JNED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCG04022K20JNED
Internal Part NumberEIS-RCG04022K20JNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRCG Series Thick Film Resistors
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCG04022K20JNED
Related LinksRCG0402, RCG04022K20JNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCG04022K20JNED Details Description
Related parts for RCG04022K20JNED
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 4.6M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf