Vishay/Dale RCG060347K0JNEA
RCG060347K0JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCG060347K0JNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RCG060347K0JNEA.pdf
Availability of RCG060347K0JNEA
QUANTITY
RCG060347K0JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCG060347K0JNEA
Internal Part NumberEIS-RCG060347K0JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRCG Series Thick Film Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCG060347K0JNEA
Related LinksRCG0603, RCG060347K0JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCG060347K0JNEA Details Description
Related parts for RCG060347K0JNEA
CONN EDGECARD 182POS .050 SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.7A 160 MOHM TH datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf