Vishay/Dale RCG0805499RFKEA
RCG0805499RFKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCG0805499RFKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RCG0805499RFKEA.pdf
Availability of RCG0805499RFKEA
QUANTITY
RCG0805499RFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCG0805499RFKEA
Internal Part NumberEIS-RCG0805499RFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRCG Series Thick Film Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCG0805499RFKEA
Related LinksRCG0805, RCG0805499RFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCG0805499RFKEA Details Description
Related parts for RCG0805499RFKEA
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 150MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
LOW PROFILE DIP SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LT 1 IN 1K/1.0% datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/22/180F 3.2SN BK datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf