Sumida Corporation RCH106NP-180M
RCH106NP-180M picture photo
Mfg. Part Number
RCH106NP-180M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 2.7A 64 MOHM TH
Datasheet Download
RCH106NP-180M.pdf
Availability of RCH106NP-180M
QUANTITY
RCH106NP-180M Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH106NP-180M
Internal Part NumberEIS-RCH106NP-180M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-106
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating2.7A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)64 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH106NP-180M
Related LinksRCH106, RCH106NP-180M Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH106NP-180M Details Description
Related parts for RCH106NP-180M
IC D-TYPE POS TRG QUAD 96LFBGA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
BS II DR datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 30MM CH MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH HEAVY DUTY datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf