Sumida Corporation RCH108NP-271K
RCH108NP-271K picture photo
Mfg. Part Number
RCH108NP-271K
Brief Description
FIXED IND 270UH 870MA 610 MOHM
Datasheet Download
RCH108NP-271K.pdf
Availability of RCH108NP-271K
QUANTITY
RCH108NP-271K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH108NP-271K
Internal Part NumberEIS-RCH108NP-271K
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-108
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating870mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)610 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH108NP-271K
Related LinksRCH108, RCH108NP-271K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH108NP-271K Details Description
Related parts for RCH108NP-271K
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8SO datasheet.pdf
FUSE 150A 600V FAST ACT CLASS J datasheet.pdf
FUSE MOD 400A 700V BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf