Vishay Sfernice RCH50S10R00JS06
RCH50S10R00JS06 picture photo
Mfg. Part Number
RCH50S10R00JS06
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 50W
Datasheet Download
RCH50S10R00JS06.pdf
Availability of RCH50S10R00JS06
QUANTITY
RCH50S10R00JS06 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH50S10R00JS06
Internal Part NumberEIS-RCH50S10R00JS06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesRCH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesNon-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum Oxide
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.882" L x 1.157" W (47.80mm x 29.40mm)
Height0.366" (9.30mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Rectangular Case
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH50S10R00JS06
Related LinksRCH50S1, RCH50S10R00JS06 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
RCH50S10R00JS06 Details Description
Related parts for RCH50S10R00JS06
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BOOT PROTECTIVE SIZE 2 BLK datasheet.pdf
CONN FRAME AND INSERT 3+GND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf