Vishay Sfernice RCH50S680R0JS06
RCH50S680R0JS06 picture photo
Mfg. Part Number
RCH50S680R0JS06
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 680 OHM 5% 50W
Datasheet Download
RCH50S680R0JS06.pdf
Availability of RCH50S680R0JS06
QUANTITY
RCH50S680R0JS06 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH50S680R0JS06
Internal Part NumberEIS-RCH50S680R0JS06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesRCH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)680
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesNon-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum Oxide
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.882" L x 1.157" W (47.80mm x 29.40mm)
Height0.366" (9.30mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Rectangular Case
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH50S680R0JS06
Related LinksRCH50S6, RCH50S680R0JS06 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
RCH50S680R0JS06 Details Description
Related parts for RCH50S680R0JS06
CONN HEADER .100 SNGL R/A 6POS datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.32V SOT23-3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 230V datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS DP-NO 150MA 8-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.47A 37 MOHM TH datasheet.pdf
FAN BLOWER 97X33MM 12VDC WIRE datasheet.pdf