Sumida Corporation RCH654NP-4R7M
RCH654NP-4R7M picture photo
Mfg. Part Number
RCH654NP-4R7M
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.74A 60 MOHM TH
Datasheet Download
RCH654NP-4R7M.pdf
Availability of RCH654NP-4R7M
QUANTITY
RCH654NP-4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH654NP-4R7M
Internal Part NumberEIS-RCH654NP-4R7M
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.74A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH654NP-4R7M
Related LinksRCH654, RCH654NP-4R7M Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH654NP-4R7M Details Description
Related parts for RCH654NP-4R7M
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN IBUTTON CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
IC BUFFER TRIPLE 8XSON datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0508 datasheet.pdf
RES 208 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2COAX+16LV PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC DO214AB datasheet.pdf
CAP ALUM 15F 4.2V SNAP datasheet.pdf