Sumida Corporation RCH654NP-5R6M
RCH654NP-5R6M picture photo
Mfg. Part Number
RCH654NP-5R6M
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 1.53A 66 MOHM TH
Datasheet Download
RCH654NP-5R6M.pdf
Availability of RCH654NP-5R6M
QUANTITY
RCH654NP-5R6M Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH654NP-5R6M
Internal Part NumberEIS-RCH654NP-5R6M
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating1.53A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)66 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH654NP-5R6M
Related LinksRCH654, RCH654NP-5R6M Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH654NP-5R6M Details Description
Related parts for RCH654NP-5R6M
CONN EDGECARD 52POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TYPE N MALE CABLE RG214/U 240" datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 38-114V datasheet.pdf
SWITCH KEY LOCK SPDT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 33K OHM 10SRT datasheet.pdf