Sumida Corporation RCH855NP-391K
RCH855NP-391K picture photo
Mfg. Part Number
RCH855NP-391K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 220MA 1.67 OHM
Datasheet Download
RCH855NP-391K.pdf
Availability of RCH855NP-391K
QUANTITY
RCH855NP-391K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH855NP-391K
Internal Part NumberEIS-RCH855NP-391K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-855
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating220mA
Current - Saturation410mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.67 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH855NP-391K
Related LinksRCH855, RCH855NP-391K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH855NP-391K Details Description
Related parts for RCH855NP-391K
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC TX/RX DUAL RS-232 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 24POS GOLD T/H datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
DIN-POWER CRIMP 3,F, AU2, EINZEL datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf