Sumida Corporation RCH855NP-821K
RCH855NP-821K picture photo
Mfg. Part Number
RCH855NP-821K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 820UH 140MA 3.82 OHM
Datasheet Download
RCH855NP-821K.pdf
Availability of RCH855NP-821K
QUANTITY
RCH855NP-821K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH855NP-821K
Internal Part NumberEIS-RCH855NP-821K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-855
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance820µH
Tolerance±10%
Current Rating140mA
Current - Saturation310mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.82 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH855NP-821K
Related LinksRCH855, RCH855NP-821K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH855NP-821K Details Description
Related parts for RCH855NP-821K
CONN HEADER 4POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CABL MCX PLUG-MCX PLUG RG178 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RIVET PUSH 0.382" NYLON BLACK datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7S 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 500 OHM 175W datasheet.pdf