Sumida Corporation RCH875NP-270K
RCH875NP-270K picture photo
Mfg. Part Number
RCH875NP-270K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 1A 110 MOHM TH
Datasheet Download
RCH875NP-270K.pdf
Availability of RCH875NP-270K
QUANTITY
RCH875NP-270K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH875NP-270K
Internal Part NumberEIS-RCH875NP-270K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-875
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation1.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH875NP-270K
Related LinksRCH875, RCH875NP-270K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH875NP-270K Details Description
Related parts for RCH875NP-270K
CONN HEADER EH TOP 10POS 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
37P STRAIGHT EXIT UL94V0 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf