Sumida Corporation RCH875NP-391K
RCH875NP-391K picture photo
Mfg. Part Number
RCH875NP-391K
Brief Description
FIXED IND 390UH 290MA 1.17 OHM
Datasheet Download
RCH875NP-391K.pdf
Availability of RCH875NP-391K
QUANTITY
RCH875NP-391K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH875NP-391K
Internal Part NumberEIS-RCH875NP-391K
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating290mA
Current - Saturation440mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.17 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH875NP-391K
Related LinksRCH875, RCH875NP-391K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH875NP-391K Details Description
Related parts for RCH875NP-391K
IC BATTERY MANAGMNT SYSTEM 18DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/3.3V 3.5A 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.9A 125 MOHM datasheet.pdf
20P MTA100 CONN ASSY RED 30AU datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V JB 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 213MA 2.7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 66POS datasheet.pdf