Recom Power RPP20-1205S/N
RPP20-1205S/N picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-1205S/N
Brief Description
CONV DC/DC 20W 9-18VIN 05VOUT
Datasheet Download
RPP20-1205S/N.pdf
Availability of RPP20-1205S/N
QUANTITY
RPP20-1205S/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-1205S/N
Internal Part NumberEIS-RPP20-1205S/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.48" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 99°C
Efficiency90.2%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-1205S/N
Related LinksRPP20-, RPP20-1205S/N Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-1205S/N Details Description
Related parts for RPP20-1205S/N
CONN HEADER VERT 3POS 30GOLD PCB datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 5.76KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LQFP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 15.75"L X 13.31"W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA 0603 datasheet.pdf