Vishay/Dale RNC55J2842BSR36
RNC55J2842BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2842BSR36
Brief Description
RES 28.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2842BSR36.pdf
Availability of RNC55J2842BSR36
QUANTITY
RNC55J2842BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2842BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J2842BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2842BSR36
Related LinksRNC55J2, RNC55J2842BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2842BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J2842BSR36
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
TOOL JIG SHIELD CASE FIXING datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 11POS R/A TIN datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER REFL 630NM datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MICRO 100C S 3" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
NX SAFETY 4IN SPECIALTY datasheet.pdf
SH-8EPC58AAD00S datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf