Sumida Corporation RCH895NP-122K
RCH895NP-122K picture photo
Mfg. Part Number
RCH895NP-122K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2MH 210MA 2.1 OHM TH
Datasheet Download
RCH895NP-122K.pdf
Availability of RCH895NP-122K
QUANTITY
RCH895NP-122K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH895NP-122K
Internal Part NumberEIS-RCH895NP-122K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-895
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.2mH
Tolerance±10%
Current Rating210mA
Current - Saturation270mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.1 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)