Vishay/Dale RCL040611K5FKEA
RCL040611K5FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040611K5FKEA
Brief Description
RES SMD 11.5K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040611K5FKEA.pdf
Availability of RCL040611K5FKEA
QUANTITY
RCL040611K5FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040611K5FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040611K5FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040611K5FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040611K5FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040611K5FKEA Details Description
Related parts for RCL040611K5FKEA
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.055" datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 285MA 1.2 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN datasheet.pdf
LJT 37C 37#22M PIN PLUG datasheet.pdf
16A FEMALE CRIMP CONTACT, SILVER datasheet.pdf