Vishay/Dale RCL040618K2FKEA
RCL040618K2FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040618K2FKEA
Brief Description
RES SMD 18.2K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040618K2FKEA.pdf
Availability of RCL040618K2FKEA
QUANTITY
RCL040618K2FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040618K2FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040618K2FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040618K2FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040618K2FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040618K2FKEA Details Description
Related parts for RCL040618K2FKEA
IC REG LDO 2.8V/3.3V 0.15A 8USMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A TSDSON-8 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 20 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 5K OHM 25W datasheet.pdf