Vishay/Dale RCL040623K7FKEA
RCL040623K7FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040623K7FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 23.7K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040623K7FKEA.pdf
Availability of RCL040623K7FKEA
QUANTITY
RCL040623K7FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040623K7FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040623K7FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040623K7FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040623K7FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040623K7FKEA Details Description
Related parts for RCL040623K7FKEA
TERM BLOCK 2POS 10.16MM GREEN datasheet.pdf
FAN BLOWER 51X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
THERMAL PAD TO-20 .007" SP400 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ8XXL M50 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.4PF 25V 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 653MA 450 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT TSOP datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W datasheet.pdf