Vishay/Dale RCL040624R0FKEA
RCL040624R0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040624R0FKEA
Brief Description
RES SMD 24 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040624R0FKEA.pdf
Availability of RCL040624R0FKEA
QUANTITY
RCL040624R0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040624R0FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040624R0FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040624R0FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040624R0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040624R0FKEA Details Description
Related parts for RCL040624R0FKEA
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 5V datasheet.pdf
IC MIXER 500MHZ DOWN CONV 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 400MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
RES 0.732 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 284K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WS 10/5 MC datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ16B PG21 datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 1.5V 12MM RADIAL datasheet.pdf