Vishay/Dale RCL04063R74FKEA
RCL04063R74FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL04063R74FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.74 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL04063R74FKEA.pdf
Availability of RCL04063R74FKEA
QUANTITY
RCL04063R74FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL04063R74FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL04063R74FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL04063R74FKEA
Related LinksRCL0406, RCL04063R74FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL04063R74FKEA Details Description
Related parts for RCL04063R74FKEA
IC SRAM 256KBIT 12NS 28TSOP datasheet.pdf
CAP CER 130PF 300V 1111 datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 SOCKET-WIRE 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 380 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN HDR 25POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO221A datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf