Vishay/Dale RCL0406402RFKEA
RCL0406402RFKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0406402RFKEA
Brief Description
RES SMD 402 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL0406402RFKEA.pdf
Availability of RCL0406402RFKEA
QUANTITY
RCL0406402RFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0406402RFKEA
Internal Part NumberEIS-RCL0406402RFKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0406402RFKEA
Related LinksRCL0406, RCL0406402RFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0406402RFKEA Details Description
Related parts for RCL0406402RFKEA
IC REG BUCK ADJ 3A PDSO14 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf