Vishay/Dale RCL040642R2FKEA
RCL040642R2FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040642R2FKEA
Brief Description
RES SMD 42.2 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040642R2FKEA.pdf
Availability of RCL040642R2FKEA
QUANTITY
RCL040642R2FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040642R2FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040642R2FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040642R2FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040642R2FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040642R2FKEA Details Description
Related parts for RCL040642R2FKEA
FIXED IND 56UH 190MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 1.2A TO-126 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT 24TSSOP datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 26V 15W TO-272-16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE PENTAWATT-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf