Vishay/Dale RCL040656R0FKEA
RCL040656R0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL040656R0FKEA
Brief Description
RES SMD 56 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL040656R0FKEA.pdf
Availability of RCL040656R0FKEA
QUANTITY
RCL040656R0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL040656R0FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL040656R0FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL040656R0FKEA
Related LinksRCL0406, RCL040656R0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL040656R0FKEA Details Description
Related parts for RCL040656R0FKEA
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 48 OHM 265V datasheet.pdf
IC REG LDO 6.2V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
HEAT SINK 30MM X 30MM X 17.5MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 60A TO3P datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9, 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 47 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO-215AA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf