Bourns Inc. CD2010-B140
CD2010-B140 picture photo
Mfg. Part Number
CD2010-B140
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A 2010
Datasheet Download
CD2010-B140.pdf
Availability of CD2010-B140
QUANTITY
CD2010-B140 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD2010-B140
Internal Part NumberEIS-CD2010-B140
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseChip, Concave Terminals
Supplier Device Package2010
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD2010-B140
Related LinksCD201, CD2010-B140 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD2010-B140 Details Description
Related parts for CD2010-B140
CONN HEADER 62POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" SNGL BEIGE 9POS datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
750 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM datasheet.pdf