Vishay/Dale RCL04067R50FKEA
RCL04067R50FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL04067R50FKEA
Brief Description
RES SMD 7.5 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL04067R50FKEA.pdf
Availability of RCL04067R50FKEA
QUANTITY
RCL04067R50FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL04067R50FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL04067R50FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL04067R50FKEA
Related LinksRCL0406, RCL04067R50FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL04067R50FKEA Details Description
Related parts for RCL04067R50FKEA
IC COMPARATOR GP DUAL 8-UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPEA 29POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 150MW 0503 datasheet.pdf
VRAS GRBX 20:1 E FRM DBL RDCTN datasheet.pdf
OSC XO 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 850MA 507 MOHM datasheet.pdf