Vishay/Dale RCL061211R5FKEA
RCL061211R5FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL061211R5FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.5 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL061211R5FKEA.pdf
Availability of RCL061211R5FKEA
QUANTITY
RCL061211R5FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL061211R5FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL061211R5FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL061211R5FKEA
Related LinksRCL0612, RCL061211R5FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL061211R5FKEA Details Description
Related parts for RCL061211R5FKEA
TRANS NPN 80V 8A TO-220 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.976 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.5MM GREEN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS TIN datasheet.pdf