Vishay/Dale RCL06121R10JNEA
RCL06121R10JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06121R10JNEA
Brief Description
RES SMD 1.1 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06121R10JNEA.pdf
Availability of RCL06121R10JNEA
QUANTITY
RCL06121R10JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06121R10JNEA
Internal Part NumberEIS-RCL06121R10JNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06121R10JNEA
Related LinksRCL0612, RCL06121R10JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06121R10JNEA Details Description
Related parts for RCL06121R10JNEA
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO263-7 datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 12BIT 8-CHN 200KHZ A/D 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN LATCH SHORT FOR SMD HEAD datasheet.pdf
VARIOCON INTERFACE MOD 32POS datasheet.pdf
KIT PIC16F1847-ICE EXTENSION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 13-27V 2.8A datasheet.pdf