Vishay/Dale RCL061224R9FKEA
RCL061224R9FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL061224R9FKEA
Brief Description
RES SMD 24.9 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL061224R9FKEA.pdf
Availability of RCL061224R9FKEA
QUANTITY
RCL061224R9FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL061224R9FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL061224R9FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL061224R9FKEA
Related LinksRCL0612, RCL061224R9FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL061224R9FKEA Details Description
Related parts for RCL061224R9FKEA
TRIMMER 200K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
SENSOR 1PSIG MV datasheet.pdf
VARISTOR 73V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 482VC DO214AB datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 2.9V SSOT-2 datasheet.pdf