Vishay/Dale RCL061230R1FKEA
RCL061230R1FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL061230R1FKEA
Brief Description
RES SMD 30.1 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL061230R1FKEA.pdf
Availability of RCL061230R1FKEA
QUANTITY
RCL061230R1FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL061230R1FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL061230R1FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL061230R1FKEA
Related LinksRCL0612, RCL061230R1FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL061230R1FKEA Details Description
Related parts for RCL061230R1FKEA
SCR NON-ISOLATE 1KV 25A TO-220AB datasheet.pdf
JFET N-CH 10MA 200MW MINI-3 datasheet.pdf
IC TRANS AUDIO WIRELESS SOP22 datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 221 OHM 1% AXL datasheet.pdf
IC FPGA 248 I/O 456FBGA datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP ACT HI SOT-23 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 35 OHM SMD datasheet.pdf