Vishay/Dale RCL061243K0JNEA
RCL061243K0JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL061243K0JNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL061243K0JNEA.pdf
Availability of RCL061243K0JNEA
QUANTITY
RCL061243K0JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL061243K0JNEA
Internal Part NumberEIS-RCL061243K0JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL061243K0JNEA
Related LinksRCL0612, RCL061243K0JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL061243K0JNEA Details Description
Related parts for RCL061243K0JNEA
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf