Vishay/Dale RCL0612470KFKEA
RCL0612470KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0612470KFKEA
Brief Description
RES SMD 470K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL0612470KFKEA.pdf
Availability of RCL0612470KFKEA
QUANTITY
RCL0612470KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0612470KFKEA
Internal Part NumberEIS-RCL0612470KFKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0612470KFKEA
Related LinksRCL0612, RCL0612470KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0612470KFKEA Details Description
Related parts for RCL0612470KFKEA
BOARD TERM TURRET DBL 26POS datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRIVER 1.8V 40VQFN datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC PROG LVPECL 3.3V 250PPM SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf